Haber

Rusya-Wagner krizi son dakika: Prigojin ve Putin anlaştı! Wagner geri çekiliyor

Flaş Haber:Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, Wagner Kümesi Başkanı Evgeny Prigojin’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

PRİGOJİN VE PUTİN ANLAŞTI

Lukashenko, Prigojin’in Wagner askerlerini durdurmayı kabul ettiğini ve askerlerin güvenliğini garanti eden bir muhtıranın masada olduğunu söyledi.

PRIGOJIN’DEN AÇIKLAMA: ÜSLERİMİZE DÖNDÜK

Wagner grubu lideri Prigojin, Putin ile yaptıkları anlaşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Prigojin, “Wagner birlikleri karargahlarına dönmeye başladı. Moskova’ya doğru ilerleyen birliklerimiz durduruldu.”söz konusu.

LUKASENKO, PRIGOJIN İLE YAPILAN ANLAŞMANIN DETAYLARINI BİZE ANLATIN

Rus paralı asker grubu Wagner’in Kremlin ve Rusya Savunma Bakanlığı’na karşı başlattığı isyan, Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukashenko’nun müdahalesiyle sona erdi. Lukashenko, Wagner kümesinin kontrolündeki bölgelerden ayrıldıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi daha yaptı.

Belarus Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin detayları hakkında bilgi aktarıldı, “Bu akşam saat 21.00’de Belarus ve Rusya Cumhurbaşkanları bir kez daha telefonda görüştü. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Wagner lideri ile yapılan müzakerelerin sonuçları hakkında detaylı bilgi verdi. Rusya Devlet Başkanı Belarus mevkidaşını destekledi ve görüşmeler için kendisine teşekkür etti.”söylendi.

KAYNAK: HABER7

haberkarayazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu