Haber

Bostanlıspor’dan Atık Pil Kampanyası

Bostanlıspor sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyerek “Atık Pil Toplama Kampanyası” başlattı.

4 spor kulübü ve bir derneğin bulunduğu Bostanlıspor ve Bostanlı Gode Cengiz Spor Tesisleri, atık pillerin toplanması için kutular yerleştirdi. Kampanyayı kendi sosyal medya hesaplarından duyuran Bostanlıspor, ilk etapta minik sporcularından bine yakın pil topladı.

Evlerinde topladıkları pilleri kulübe getirerek atık pil kutularına atan sporcular, velileri de davet ederek, “Pillerinizi çöpe atmayın. Doğamızı kirletmemek için kampanyalara destek olun ve atık pil kutularına atın.

Bostanlıspor’un genç sporcuları, kampanyanın daha sağlıklı geçmesi ve hedefine ulaşması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi yetkililerinden tesislere atık pil kutuları yerleştirmelerini istedi.

 

ATIK PİLİN NEDEN OLDUĞU HASARLAR:
Piller atıldığında piller depolama alanında bozulur ve kadmiyum ve bileşikleri serbest kalarak suya karışır. Kadmiyum içeren sızıntı suyu içme suyu ve toprağı kirletir ve insan vücuduna besin zinciri ve içme suyu yoluyla girer. Kadmiyumun vücuttaki yarı ömrü 10-25 yılın ortalarında değişmektedir. Piller insan sağlığına zararlı birçok element içerir. Bu elementler çinko, lityum ve kadmiyum içerir. Bu elementler doğada uzun süre kaldıkları için çevreye büyük zararlar verirler.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu